14 червня 2019 року в Україні традиційно відзначається «Всесвітній день донора крові», який заснований в травні 2005р. у ході 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві.
Цього дня представники органів влади і громадських об’єднань, медичне співтовариство і соціально відповідальний бізнес в урочистій обстановці можуть звернутися із словами вдячності до безоплатних донорів — щоб кожен з них почув багатократне «Спасибі, донор»!.
Гасло Всесвітнього дня донора крові 2019 року – «Безпечна кров для всіх».
З цієї нагоди планується впровадження у роботу ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ СЛУЖБИ КРОВІ новітнього європейського ПЛР аналізатора «Cobas s 201 system — Roche Diagnostics» для скринінгу донорської крові.
«Золотим стандартом» світового рівня для обстеження донорської крові та її компонентів є комбінація імунохемілюмінесцентного аналізу (ІХЛА), що дозволяє виявити антитіла (запроваджено в роботу з 2012 року) та молекулярно-генетичного дослідження –ПЛР, які виявляють віруси на ранніх стадіях інфікування. Всі процеси є повністю автоматизованими, що виключає ризик лабораторної помилки за рахунок «людського фактору».
Застосування ПЛР технології на платформі COBAS надасть можливість забезпечити високий рівень інфекційної безпеки трансфузій компонентів крові.
В цьому році темою кампанії стали донорство крові та забезпечення загального доступу до безпечного переливання крові в якості складової частини загального охоплення послугами охорони здоров’я. Гасло «Безпечна кров для всіх» закликає підвищити усвідомлення загальної потреби в наявності безпечної крові для надання медичної допомоги, а також підкреслити, що добровільне донорство крові має вирішальне значення для досягнення загального охоплення послугами охорони здоров’я. Тема кампанії містить наполегливий заклик до того, щоб все більше число людей у всьому світі ставали донорами і регулярно здавали кров, оскільки це є запорукою забезпечення стабільних національних поставок крові в достатньому обсязі для всіх пацієнтів, яким показано переливання крові.
Сьогодні на Харківщині 94% запасів крові забезпечуються завдяки добровільним безоплатним донорам.
Впровадження і поширення сучасних методів лікування змінило характер надання трансфузійної допомоги пацієнтам, а донорство компонентів крові стало одним з базових чинників розвитку високо технологічної медичної допомоги. Надання медичної допомоги в онкології, онкогематології, трансплантології іімунології, в переважному числі випадків зупиняють або пригнічують механізми кровотворення. В усіх цих ситуаціях в якості замісної терапії використовуються виключно компоненти донорської крові. Зберігається значення донорства і для таких традиційних областей охорони здоров’я, як травматологія і родопоміч.
Забезпечення достатніх компонентів крові є невід’ємною частиною державної політики і інфраструктури системи охорони здоров’я, а сама донорська кров розглядається як стратегічний ресурс.
Більше того, ми маємо усі підстави говорити про донорство як про невід’ємний елемент національної безпеки будь-якого сучасного суспільства, тодіяк скорочення об’ємів забезпечення компонентами крові та (чи) зниження їх якості представляє для національної безпеки загрозу.
В нелегкі для України часи переливання компонентів крові є шансом на збереження життя багатьох поранених мешканців та бійців АТО, які стоять на захисті нашої країни.
Донором може стати будь-яка здорова людина віком від18 до 60 років за умови, що вона не має протипоказань для здачі крові.
Одна доза донорської крові становить 450 грамів, таку кількість кровіорганізм здатний відновити дуже швидко. За дослідженнями вчених, давання крові навіть корисно, тому що стимулює роботу ендокринної та імунної системи організму.
Медики давно помітили, що люди, які регулярно здають кров, не хворіють на грип та застуду, рідше страждають онко- та серцево-судинними захворюваннями, а також психічними розладами.
Донорська кров заготовлюється винятково одноразовими системами. Вона обов’язково обстежується на гепатити «В» і»С», сифіліс, ВІЛ-інфекцію. Тому, здавши кров, можна не тільки допомогти хворим, а й безоплатно обстежитись на вище зазначені інфекції.
Донори, які здали 40 максимально допустимих разових доз крові або 60 максимально допустимих разових доз плазми,отримують звання «Почесний донор України», їм видається відповідне посвідчення та нагрудний знак «Почесний донор України». Донори, які безкоштовно здали кров або її компоненти 100 разів і більше, відзначаються державними нагородами.
Для донорів Харківського обласного центру служби крові створені найкращі умови для їх перебування у центрі під час кроводач–високий професіональний рівень медичного персоналу, модернізована та комфортна донаційна зала, новітнє європейське устаткування, гарантія безпеки.
Статус «Почесний донор України» у Харківській області за часи незалежності отримали 3195 осіб, з яких – 124 у 2018 році.
Харківський обласний центр служби крові активно проводить агітаційну роботу в напрямку 100% добровільного безоплатного донорства крові та її компонентів. Пропаганда донорства крові в соціальних мережах (Facebook, Instagram), на офіційному сайті (bloodservice.org.ua), робота з громадськими організаціями, студентськими спілками, робочими колективами, закладами охорони здоров’я, підписання меморандумів про співпрацю-все це активно розвиває донорський рух в Харківській області. Також, проводяться корпоративні Дні донора на підприємствах, у вищих навчальних закладах. З нагоди свят у Харківському обласному центрі служби крові проводяться акції по заготівлі донорської крові та її компонентів під тематичними гаслами.
З нагоди відзначення Всесвітнього Дня донора крові 14 червня, Харківським обласним центром служби крові заплановані наступні заходи:
- Привітання, вручення посвідчень «Почесний донор України» та подарунків донорам м. Харкова та області.
- Нагородження кадрових та Почесних донорів ХОЦСК грамотами, подяками та подарунками.
- Організація виставки дитячих малюнків «Дякую, донор!» та наочної агітації з питань донорства.
- Виступи фахівців в регіональних ЗМІ з метою підвищення громадської обізнаності щодо необхідності розвитку добровільного безоплатного донорства.
Бути донором – почесна і благородна справа.
Пам’ятайте: лише півлітра донорської крові може врятувати життя людини! Можливо, саме Ваша кров подарує життя людині, яка зазнала лиха!
Харківський обласний центр служби крові
вул. Клочківська, 366
тел. 337-85-01